2011. október 30., vasárnap

Oldtimer Show

Szombaton kimentem a Syma-ba, hogy megnézzem a veterán járgányokat. Reménykedtem, hogy látok egy igazi, eredeti, müködő Armstrong Siddeley Sapphire 346-ost. Rendkívüli segítség lenne, mert ahogy írtam a blog elején darabokra szedve vettem át az autót, és nagyon sok kérdés merült fel bennem az összerakással kapcsolatban. Messziről láttam valami olyasmit!
Á ez egy Rolls, ez nem Armstrong :(.  Ez nagyon szép autó, és jó nagy is. Nekem nagyon tetszik, körbe is fényképeztem, de nem vagyok előrébb!
Menjünk tovább! Ott van!!!
Ezt nem hiszem el itt van! Várjunk csak, ez nagyon hasonlít, de ez sem Armstrong. Ez egy Bentley :(
Ez az autó is nagyon szép, már láttam neten húsz milláért árulják, és tényleg rettenetesen hasonlít az Armstrong-ra, de nem véletlen a hasonlóság. Az Armstrong Siddeley Sapphire karosszériáját a Bentley autógyár tervezte! Itt is rengeteg fényképet készítettem, rám is szóltak, mert félig már bemásztam az autó alá. Mit csináljak? Érdekelt volna az alváza :)
Menjünk tovább! Van ott valami.

Ezen látszik, hogy angol gyártmányú autó, de ez sem Armstrong. Nem volt kiírva de szerintem ez az autó is az 1950 -es évekből való. Háromszor jártam körbe a kiállítást, de Armstrong nem volt.
Sajnos továbbra is maradnak az internetről letöltött képek. Magyarországon nincs működő Armstrong Siddeley amit körbejárhatnék, megnézhetnék.Valamikor 2007-ben volt egy a Vasútörténeti parkban, de kiderült, hogy egy külföldi gyüjtőé. Megpróbáltam felvenni vele a kapcsolatot a szervezőkön keresztül, de egyenlőre a találkozó nem jött létre, de ígéretet kaptam!

                                                                Jó lett volna ott lenni!

2011. október 27., csütörtök

Történelem: Armstrong Siddeley Motors Ltd

John Davenport Siddeley (1866-1953) 1902-ben létrehozta a Siddeley Autocar társaságot. Egy évvel később négy autómodellt mutattak be, 1905-re több, mint egy tucatnyi típusból lehetett választani, de ekkor csatlakozott a Wolseley céghez. Így 1909-ig Wolseley-Siddeley autók gördültek ki a gyár kapuján.
1909-ben újabb változás történt. A Deasy Motor Company ügyvezető igazgatójaként egyesülve folytatták az autógyártást. Az új cég neve Siddeley-Deasy lett.



A cég folyamatosan fejlődött.A kezdetben 200 főt foglalkoztató autógyár létszáma megtízszereződött, melyben közrejátszott az első világháború is. A személyautókon kívül szükségessé vált a teherautók, mentők, különböző páncélozott járművek gyártása, sőt a cég az angol repülőgépmotor gyártásban is fontos szerepet  vállalt.
A háború 1918-ban végetért. Újabb egyesüléssel ( Siddeley-Deasy és Armstrong Whitworth Development Company) 1919 november elsején alakult meg az Armstrong Siddeley Motors Ltd. A cég egészen 1960-ig működött, és gyártott főleg luxus személygépkocsit, valamint  repülőgépmotorokat. A telephelyük: Parkside, Coventry, England. A hatalmas ipari parkban rengeteg, közlekedéssel kapcsolatos gyár működött: Coventry Motor Company alkatrészgyár, Motor Co autóhűtőgyár, Rover, Rolls Royce.Az Armstrong Siddeley Motors utolsó autója 1960-ban gördült ki a gyár kapuján. A gyáróriás helyén napjainkban egyetem, és múzeumok állnak.

2011. október 25., kedd

Furnérozás

Alaposan utánanéztem neten a furnérozásnak. Olvastam blogokat róla, valakinek sikerült, valakinek nem. Az ajtóborításokat előkészítettem, lecsiszoltam mind a négyet egyformára.
Megfordult a fejemben, hogy mi lenne ha furnér nélkül megkapná a színt, meg a lakkot, aztán viszonthallásra, de azzal megváltoztatnám az autó eredeti belső kinézetét, és azt nem szeretném. Az autó OT vizsgára készül, ezért a lehető legnagyobb százalékban vissza kell állítani az eredeti állapotot. Még ha esetleg nem is lenne feltünő a különbség, én tudnám és mindig zavarna!


Kaptam az eredetivel egyező mintázatú vöröses fúrnért a XIII. kerület Visegrádi utcában közel a körúthoz. Méretre vágtam, talán egy kicsit inkább nagyobra. Mind a két felületet bekentem palma ragasztóval, majd hagytam kicsit száradni ahogy olvastam. Mikor a ragasztó majdnem megszáradt pontosan ráhelyeztem a furnért a fára, és az asztalosszorítókat kajakra meghúztam!


A szorításhoz felhasználtam az összes asztalosszorítómat, sőt még egy nagyobb francia kulcs is bejátszott. Megfelelően erős sik asztalt a konyhában találtam. Lehet, hogy hamarabb el lehetett volna engedni, de én este megszorítottam, és másnap mikor hazaértem munkából öt körül, akkor vettem le a szorítókat. A négy darab ajtóborítás fúrnérozása így négy napig tartott. Feleségem rettenetesen örült : )!
Nem szeretnék dicsekedni, vagy hősködni, de szerintem eszméletlen jó lett. Nem tudom a kép mennyire adja vissza, de a felület teljesen sima, és szép. Mivel egy pár miliméterrel nagyobbra hagytam a furnért óvatosan egybe kell csiszolni a fával, és ki kell kevertetni valahol olyan színű pácot, ami megegyezik a műszerfal eredeti színével. Úgy érzem ezzel már nem lehet gond. Pácolás, és lakkozás elött ez valahogy így nézhetett ki az Armstrong Siddeley Motors Ltd gyárban -is


2011. október 24., hétfő

Belső fa cuccok

Az autó komplett műszerfala fából készült, valamint az ajtókárpitok fölső részén az ablakoknál körbe is faboritás található. Sajnos a képen látszik, hogy a müszerfal kapott utólag egy elég csúnya lakkréteget, mely több helyen meg is folyt. Ezt természetesen óvatosan le kell majd csiszolni, mert így nem maradhat.

A csiszolás sikerült, a fölső a müszerfalkeret, az alsó a kesztyűtartó ajtaja. A csiszolásnál fontos, hogy durvább csiszolópapirral lehet kezdeni, akár géppel is, de ahogy a lakréteg kezd eltünni, fokozatosan egyre finomabb csiszolópapirra kell váltani, és kézzel csinálni, hogy a legapróbb karcok is teljesen eltünjenek, és matt felületet kapjunk.

Az ajtókon lévő borításnál viszont más gond is van. Sajnos a ragasztott gyökérfurnér borítás a beázás következtében lerohadt a fáról az első ajtóknál.Ezt valahogy meg kell csinálni! Az első, és hátsó ajtók fa borításának teljesen egyformának kell lennie! Én szeretek fával dolgozni, de a furnérozás nem gyerekjáték. Honnan szerzek ugyanolyan gyökérfurnért, mint az eredeti? Mivel ragasztom fel? Hogyan ragasztom fel?


2011. október 22., szombat

Ülések, kárpitok

Sajnos az ülések meglehetősen rossz állapotban vannak. Valószínüleg az autó évtizedekig a szabad ég alatt állt, és be is ázhatott az ajtóknál. Eső meg Angliában van bőven!
Az ülések, és az ajtó oldalkárpit anyaga valódi bőr. Maga az anyag sok helyen rendben lenne, inkább a varrásoknál hasadt el az anyag.                                                 
                                                                                 
A rugószerkezetet is át kell nézni, mert elképzelhető, hogy párat cserélni kell, és valamilyen módon kezelni kell a rozsdás szerkezetet. Nem maradhat így!
                                                                                                                                                                
Az ajtókárpitok aránylag jó állapotban vannak, itt inkább a furnérlemez fogyott el az idők folyamán, amire rá van dogozva.Gondolom az ablakok melett folyt be a víz, és áztatta a fúrnért. Nincs mese! Ha az autót olyanra szeretném megcsinálni hogy az patent legyen, akkor újra kell bőrözni az egészet.Neten kértem árajánlatokat, de úgy néz ki, hogy még sajnos gyűjteni kell pénzt a mutatványhoz!

2011. október 21., péntek

Az elektromos vezetékek

Az autó elektromos vezetékei egy hatalmas gubancra emlékeztetnek. A kábelköteg első ránézésre ijesztőnek tűnik a kép alapján, de pont ez a munka amitől nem félek. Az eredeti szakmám villanyszerelő, és műszerem is van! Nem lehet gond!
Kis nehezítés, hogy a megszokottól eltérően az autó pozitív testelésű. Ez azt jelenti, hogy az akkumulátor pozitív pólusa van a karosszériára kötve, és a negatívat kapcsolgatjuk.

Itt a második képen látszanak a műszerfal kapcsolói, valamint az indítókulcs. Pontosabban a kulccsal csak gyújtást adunk, az autó nyomógombbal indul. A kapcsolók eredetiek, és jó állapotúak, ráadásul szétszedhetők, nem úgy mint a mostani autóknál, ahol csak széttörni lehet a kapcsolókat, mint a diót.