2012. szeptember 27., csütörtök

Dinamó 2 + teszt video

Ideje összerakni a dinamót. A forgórész már föl volt szerelve a motorra, mert egy ékszíj hajtja a dinamót, és a vízpumpát. Mivel a próba indításokhoz szükség volt a vízpumpára, így szerencsétlen generátor a háza nélkül forgott a motorpróbák során. Most már kíváncsi vagyok működik e a dinamó.
 
 
A forgórész hibátlan. Kimértem a szegmenseket, nincs közöttük se szakadt, se zárlatos. Ezt be lehet csúsztatni a házába. Gond inkább az ékszíjtárcsával volt! 
 
  
A dinamó ékszíjttárcsáját leszedéskor baleset érte, pedig én mindent megpróbáltam. Meg lett melegítve, kapott csavarlazítót, próbáltam ütögetni, beszéltem vele szépen, csúnyán, elővettem különböző csapágylehúzókat, mégsem jött le egybe.Sok helyen, érdeklődtem, de mivel én teljesen ugyanolyan formájú, súlyú, anyagú ékszíjtárcsát szerettem volna venni rájöttem, hogy az esztergályos a megoldás. Szerencsére a minta alapján sikerült elkészíteni az ékszíjtárcsa pontos másolatát.
 
 
A szénkeféket nem kellett cserélni, csak megcsiszoltam kicsit. A forgórész bekerült a dinamóházba. Jól néz ki, a ház le van festve, a rögzítő alkatrészek horganyozva lettek. Már csak a tárcsákat föl kell tenni a tengelyre, és meghúzni a csavart.
 

A dinamót fölszereltem a motorra. Három csavar fogja, kettő alul fixen, valamint fölül egy csavar, amivel az ékszíj feszességét állítjuk. Az ékszíj feszesség megfelelő beállítása nagyon fontos! Ha az ékszíjat lazára hagyjuk, akkor csúszni fog, kopik az ékszíj, és nem lesz megfelelő a töltés. Ha viszont nagyon feszesre állítjuk, az szintén nem tesz jót az ékszíjnak, és még a dinamó csapágy is hamar tönkremegy.
 
 
A dinamó működését Úgy szeretném kipróbálni, hogy bekötöm a feszültségszabályzóját is. Egyrészt azért, mert a szabályzó nélküli dinamó töltőárama elérheti a 18-20 voltot is, ami kárt okozhat, másrészt így megtudom, hogy a feszültségszabályzó működik, vagy nem. A feszültségszabályzót még a télen megtisztítottam. Interneten találtam bekötési rajzot.
 
 
A rajz alapján lett elkészítve a rendszer. Bekötöttem egy műszert is, hogy folyamatosan ellenőrizni tudjam a feszültséget. Gyujtáskapcsoló helyett egy egyszerű kapcsoló lett bekötve, valamint töltés visszajelző lámpát is kapott a rendszer. Szerintem minden megvan, had menjen!
 
 
 
Működik! A dinamó szépen forog, termeli az áramot, és a feszültségszabályzó is teszi a dolgát. Nem nagyon engedi 14 volt fölé emelkedni a töltőáramot.
 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése